Die ketogene Diät - www.lidagreen.de

Ketogénna diéta, všeobecne známa ako keto diéta, je populárna diéta s vysokým obsahom tukov a nízkym obsahom uhľohydrátov, ktorá si v posledných rokoch získala popularitu vďaka svojim potenciálnym prínosom pre chudnutie a celkové zdravie. Cieľom keto diéty je prepnúť telo zo sacharidov na tuky ako hlavný zdroj paliva, čím sa dosiahne stav ketózy. V tomto článku si preberieme základy keto diéty a uvedieme niekoľko vzorových jedálnych lístkov, ktoré vám pomôžu začať.

Základy keto stravy

Keto diéta je založená na jednoduchom princípe: minimalizujte príjem sacharidov a zvýšte príjem tukov. Tým sa telo dostane do stavu ketózy, v ktorom ako hlavný zdroj paliva využíva tuky namiesto glukózy. Keď je hladina glukózy nízka, pečeň produkuje ketóny, ktoré telo využíva ako alternatívny zdroj paliva.

Na dosiahnutie ketózy je potrebné obmedziť príjem sacharidov na menej ako 50 gramov denne. To môže byť ťažké, pretože mnohé potraviny majú vysoký obsah sacharidov vrátane obilnín, ovocia a škrobnatej zeleniny. Namiesto toho by ste sa mali zamerať na konzumáciu tučných potravín, ako sú mäso, ryby, vajcia, orechy a zdravé oleje.

Výhody keto diéty

Potenciálnych výhod keto diéty je mnoho, vrátane

Úbytok hmotnosti: Mnohí ľudia zistili, že pri keto diéte chudnú, pretože môže znížiť chuť do jedla a zvýšiť pocit sýtosti.

Zlepšenie kontroly hladiny cukru v krvi: Keto diéta môže byť obzvlášť prospešná pre ľudí s cukrovkou, pretože môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi a zlepšiť citlivosť na inzulín.

Zlepšenie zdravia srdca: Keto diéta môže pomôcť znížiť LDL cholesterol (“zlý” cholesterol) a zvýšiť HDL cholesterol (“dobrý” cholesterol).

Zlepšenie duševnej čistoty: Niektorí ľudia zaznamenali pri keto diéte zlepšenie duševnej čistoty a koncentrácie.

Príklady keto jedálnička

Tu je niekoľko príkladov typického dňa keto diéty:

raňajky:
Slanina a vajcia
Avokádo a údený losos
Keto smoothie s kokosovým mliekom, špenátom a mandľovým maslom

Obed:
Grilovaný kurací šalát s avokádom a dresingom z olivového oleja
Polievka vhodná pre Keto (napr. brokolicovo-syrová polievka s dvojitou smotanou)
Šalátové prúžky plnené tuniakovým šalátom a majonézou

Večera:
Pečený losos s pečenou špargľou
Steak s prílohou zo šampiňónov a duseného špenátu
Pizza s karfiolovou kôrkou a nízkosacharidovou prílohou (napr. syr, paradajková omáčka a feferónky)

Občerstvenie medzi jedlami:
Varené vajcia
Orechy (napr. mandle, makadamové orechy alebo vlašské orechy)
Syr a údeniny
Závery

Keto diéta je populárny a účinný spôsob, ako schudnúť a zlepšiť celkové zdravie. Obmedzením príjmu sacharidov a zvýšením príjmu tukov je možné dostať telo do stavu ketózy, pri ktorej sa ako palivo spaľujú tuky namiesto glukózy. Hoci keto diétu nie je ľahké dodržiavať, pre mnohých ľudí môže byť obohacujúcim a uspokojujúcim spôsobom stravovania. Vďaka príkladom jedálneho lístka v tomto článku môžete začať svoju cestu keto diétou správnou nohou.

Pozri tiež Celkom 30