Die Mittelmeerdiät - www.lidagreen.de

Stredomorská strava: chutný a zdravý spôsob stravovania

Stredomorská diéta je spôsob stravovania založený na tradičnej kuchyni krajín ležiacich pri Stredozemnom mori, ako sú Grécko, Taliansko a Španielsko. Je známa svojím zameraním na celozrnné a nespracované potraviny, ako sú ovocie, zelenina, celozrnné výrobky, strukoviny, orechy a olivový olej. Nižšie vám vysvetlíme základy stredomorskej stravy a uvedieme niekoľko vzorových jedálnych lístkov, ktoré vám pomôžu začať.

Základy stredomorskej stravy

Stredomorská diéta vychádza z tradičných stravovacích návykov stredomorskej oblasti, ktoré sa vyznačujú vysokým príjmom ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov, strukovín, orechov a zdravých tukov, ako je olivový olej. Pravidelne sa konzumujú aj ryby a morské plody, zatiaľ čo červené mäso sa konzumuje len s mierou. Stredomorská strava podporuje aj striedmu konzumáciu červeného vína k jedlám.

Výhody stredomorskej stravy

Stredomorská strava má mnoho potenciálnych výhod, vrátane:

Zníženie rizika srdcových ochorení: Stredomorská diéta môže pomôcť znížiť riziko srdcových ochorení znížením hladiny LDL cholesterolu a zlepšením krvného tlaku.

Zlepšenie kognitívnych funkcií: Stredomorská diéta môže pomôcť zlepšiť kognitívne funkcie a znížiť riziko Alzheimerovej choroby.

Úbytok hmotnosti: Stredomorská diéta je prirodzene nízkokalorická strava, ktorá kladie dôraz na celé, nespracované potraviny. Mnohí ľudia zistili, že stredomorská diéta im pomáha schudnúť bez pocitu nedostatku.

Zlepšenie celkového zdravotného stavu: Stredomorská strava je bohatá na antioxidanty, vitamíny a minerály, ktoré môžu pomôcť znížiť zápal a zlepšiť celkový zdravotný stav.

Príklady jedálneho lístka stredomorskej stravy

Nižšie nájdete niekoľko príkladov toho, čo môžete jesť počas typického dňa stredomorskej diéty:

Raňajky:
Grécky jogurt s medom a čerstvým ovocím
Celozrnný toast s avokádom a paradajkami
Omeleta so špenátom, syrom feta a olivami

Obed:
Grécky šalát s paradajkami, uhorkou, červenou cibuľou, syrom feta a kvapkou olivového oleja
Polievka z cíceru a zeleniny
Grilovaná ryba s pečenou zeleninou

Večera: Grilované kuracie mäso s pečenou zeleninou
Grilované kurča s quinoou a brokolicou dusenou na pare
Pečená ryba na stredomorský spôsob s paradajkami, olivami a kaparami
Šošovica a dusená zelenina

Občerstvenie medzi tým:
Hummus a zelenina
Čerstvé ovocie
Orechy alebo semienka
Záver

Stredomorská strava je chutný a zdravý spôsob stravovania, ktorý kladie dôraz na celé, nespracované potraviny, ako sú ovocie, zelenina, celozrnné výrobky, strukoviny, orechy a olivový olej. S príkladmi jedálneho lístka uvedenými v tomto článku môžete začať svoju cestu k stredomorskej strave a využívať mnohé potenciálne výhody tohto spôsobu stravovania.

Pozri aj diéta s javorovým sirupom