Die Paleo Diät - www.lidagreen.de

Paleo diéta: nízkokalorická výživa

Paleo diéta, známa aj ako diéta jaskynného človeka alebo diéta z doby kamennej, je nízkosacharidová strava založená na potravinách, ktoré jedli naši predkovia v období paleolitu. Táto diéta je známa svojím zameraním na celé, nespracované potraviny, ako sú mäso, ryby, zelenina, ovocie a orechy. Nižšie vám vysvetlíme základy paleo stravy a uvedieme niekoľko vzorových jedálnych lístkov, ktoré vám pomôžu začať.

Základy paleo stravy

Paleo strava je založená na potravinách, ktoré mali naši predkovia k dispozícii v období paleolitu, ktoré trvalo približne od pred 2,6 milióna rokov do pred približne 10 000 rokmi. Táto strava sa vyznačuje vysokou spotrebou živočíšnych bielkovín, zdravých tukov, ako je kokosový olej a avokádo, a nízkou spotrebou obilnín, strukovín, mliečnych výrobkov a spracovaných potravín.

Výhody paleo stravy

Potenciálne výhody paleo stravy sú mnohé, vrátane

Zníženie zápalu: Paleo strava je bohatá na protizápalové potraviny, ako je ovocie, zelenina a zdravé tuky, ktoré môžu pomôcť znížiť zápal v tele.

Zlepšenie citlivosti na inzulín: Vyhýbanie sa spracovaným potravinám a zameranie sa na nespracované celé potraviny môže paleo diéta zlepšiť citlivosť na inzulín a znížiť riziko cukrovky 2. typu.

Úbytok hmotnosti: Paleo strava má prirodzene nízky obsah sacharidov a vysoký obsah bielkovín a zdravých tukov, čo môže prispieť k úbytku hmotnosti.

Zlepšenie celkového zdravotného stavu: Paleo strava je bohatá na živiny, ako sú vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré môžu pomôcť zlepšiť celkový zdravotný stav a znížiť riziko chronických ochorení.

Príklady jedálnych lístkov paleo stravy

Nižšie uvádzame niekoľko príkladov typického dňa paleo stravy:

Raňajky:
Miešané vajcia s avokádom a duseným špenátom
Paleo smoothie s mandľovým mliekom, špenátom, bobuľovým ovocím a mandľovým maslom
Paleo raňajková misa so sladkými zemiakmi, klobásou a vajíčkami

Obed:
Grilovaný kurací šalát s miešanou zeleninou, cherry paradajkami a dresingom
Paleo tuniakový šalát s listovým šalátom
Zeleninová polievka s kuracím vývarom a pečenou zeleninou

Večera:
Hovädzí burger z pasienkového chovu s hranolkami zo sladkých zemiakov a šalátom
Grilovaný losos s pečenou špargľou a karfiolovou ryžou
Špagety s mäsovou omáčkou a dusenou kapustou

Občerstvenie medzi tým:
Paleo müsli zmes s orechmi a sušeným ovocím
Surová zelenina s guacamole
Paleo vhodné sušené mäso

Závery

Paleo diéta je nízkosacharidová diéta, ktorá kladie dôraz na celé, nespracované potraviny, ako sú mäso, ryby, zelenina, ovocie a orechy. Vďaka príkladom jedálneho lístka uvedeným v tomto článku môžete začať svoju cestu s paleo stravou a využívať mnohé potenciálne výhody tohto spôsobu stravovania.

Pozri tiež Ketogénna diéta